kuba_transport

Transport na Kubie

kuba_transport

Stare amerykańskie samochody w 2018 roku? To nie sen! To prawdziwa rzeczywistość na Kubie. Przyznam, że flota samochodowa Kubańczyków zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Mix rupieci ze Stanów Zjednoczonych i ZSRR, przeplata się ze świetnie odrestaurowanymi oldtimerami. A i można zobaczyć na ulicach polską myśl techniczną, FIATA 126, naszego „Malucha”.

Możliwe sposoby transportu na wyspie:

  1. TAXI ($$$)
  2. COCO TAXI ($$)
  3. BICI TAXI ($)
  4. BRYCZKA I KOŃ ($$)
  5. TAXI COLLECTIVO ($$)
  6. VIAZUL ($$)
  7. BIURO PODRÓŻY ($$)
  8. TRANSPORT PUBLICZNY ($)
  9. WYNAJEM SAMOCHODU ($$$$)
  10. POCIĄGI (????)

 

TAXI

Standardowa forma jak w wielu krajach. Zwykła, najczęściej żółta taksówka. Rozliczanie następuje po zakończonym przejeździe ze wskazań taxometra, chyba, że przed podróżą dogadasz się z taksówkarzem na konkretną kwotę. Warto negocjować, ponieważ na Kubie bardzo często występuj zmowa cenowa. Każdy kierowca poda Ci dokładnie taką samą cenę. W naszym przypadku negocjacje miały sens tylko i wyłącznie, w sytuacji, kiedy kierowca odłączył się od grupy naganiaczy i można było z nim porozmawiać na osobności.
Przykładowo cena przejazdu z Vinales do Cienfuegos ~160 – 200 CUC

Stan pojazdów: Taksówki w dobrym stanie, najczęściej z działającą klimatyzacją.
Koszt: $$$
Przeznaczenie: krótko i długodystansowe

COCO TAXI

Taxi to za duże słowo. COCO bardziej odpowiada tej formie podróży. Są to żółte motory z kabiną dla maksymalnie dwóch osób. Nie polecam na długie dystanse, raczej do poruszania się po mieście.

Stan pojazdów: Przystępny, zdarza się, że fotele porwane i zniszczone, motory obdrapane.
Koszt: $$
Przeznaczenie: krótkodystansowe

BICI TAXI

Rower, który ciągnie za sobą dwa miejsca siedzące. Zdecydowanie na transport po mieście. Możliwość negocjacji z pedałującym spora.

Stan pojazdów: Wystarczający, a często oldschool-owy z radiem grającym kubańską muzykę.
Koszt: $
Przeznaczenie: krótkodystansowe

BRYCZKA I KOŃ

Dosłownie, bryczki ciągnięte przez konie. Nie korzystaliśmy, więc więcej nie powiem. Ceny, które proponowali, dosyć wysokie jak na przejażdżkę po mieście.

Stan pojazdów: Konie wyglądały na zadbane (dobre i to)
Koszt: $$
Przeznaczenie: krótkodystansowe

TAXI COLLECTIVO

Tutaj warto zatrzymać się nieco dłużej. Otóż jest to jedna z tańszych form podróżowania po Kubie. Specyficzna, często niewygodna, ale w swojej formie urocza.
Transport tego typu charakteryzuje się czymś, co próbują u nas wprowadzić uber, mytaxi, itp. transport łączony. Kierowca, bądź naganiacz zbiera komplet pasażerów (zgodny z ilością miejsc w samochodzie) i dopiero po zapełnieniu, wyrusza w wyznaczonym kierunku.
Jeszcze jedno. Przy moim wzroście (195cm) niestety podróże nie były zbyt komfortowe. Bardzo mało miejsca na nogi. Do tego zdarzały się popsute kanapy, więc tyłek po 5 czy 6 godzinach jazdy, bolał niemiłosiernie 😉
Warto znów zwrócić uwagę na fakt, że ceny u każdego z osobna są takie same. Wychodzą ze stawką wyższą, a maksymalna zniżka, jaką udało się nam uzyskać to 5 CUC na pasażera.
Pamiętajcie też o tym, że samochody nie posiadają klimatyzacji. Otwarte okna powodują, że wdycha się ogromne ilości spalin (stare samochody) i po zakończeniu podróży, bolałby nas głowy od zatrucia.

Przykładowe ceny i czas przejazdu:

  • Hawana – Vinales (20 CUC/osoba) ~2,5h
  • Vinales – Cienfuegos (25 CUC/osoba) ~6h
  • Cienfuegos – Trinidad (10 CUC/osoba) ~1h
  • Trinidad – Varadero (22,50 CUC/osoba) ~3,5h
  • Varadero – Hawana (20 CUC/osoba) ~2,5h

Stan pojazdów: Stare amerykańskie samochody, z różnymi ubytkami i bez pasów bezpieczeństwa. Wyprawa to spora przygoda. Wypadków w prawdzie nie widzieliśmy, ale prędkości które rozwijają, albo wyścigi na autostradzie, spowodowały, że naszła mnie refleksja nad moim życiem.
Koszt: $$
Przeznaczenie: długodystansowe

VIAZUL

Bardzo popularna forma poruszania się po wyspie. Relatywnie nowe autobusy, klimatyzowane, ale z małą przestrzenią na nogi (produkcji chińskiej). Od 2017 funkcjonuje sprzedaż biletów przez Internet. Strona www.viazul.com. Niestety mi nie udało się kupić biletów, ponieważ zabrałem się za to na 2 tygodnie przed naszym przylotem, więc wszystkie miejsca były już wyprzedane. Należy pamiętać, że przez internet kupuje się tylko voucher, który należy wymienić na bilet na godzinę przed odjazdem autobusu. Wolna pula (niewymienionych voucherów) przechodzi do sprzedaży dla tzw. pasażerów rezerwowych, oczekujących przy kasie na zwolnienie się miejsca. Autobusy przez mnóstwo przystanków, jadą znacznie dłużej niż zwykłe taksówki, czy taxi collectivo. Dlatego niejednokrotnie trzeba zarezerwować sobie cały dzień na przejazd, szczególnie z jednej na drugą stronę wyspy.

Przykładowe ceny i czas przejazdu:

  • Hawana – Vinales (12 CUC/osoba) ~3h40min
  • Vinales – Cienfuegos (32 CUC/osoba) ~7h40min
  • Cienfuegos – Trinidad (6 CUC/osoba) ~1h45min
  • Trinidad – Varadero (20 CUC/osoba) ~6h30min
  • Varadero – Hawana (10 CUC/osoba) ~3h10min

Jak pewnie zauważyliście powyżej, taxi collectivo jeździ szybciej.
Więcej szczegółów na temat cen, miejsc i czasów przejazdu na stronie przewoźnika.

Stan pojazdów: Nowe, klimatyzowane autobusy produkcji chińskiej.
Koszt: $$
Przeznaczenie: długodystansowe

BIURO PODRÓŻY

Weryfikowaliśmy również możliwość zakupu biletów w biurach podróży. Istnieje pewna konkurencja do VIAZUL na podobnym pułapie cenowym, np. TRANSGAVIOTA, ale autobusy, zanim wyruszą w trasę, zatrzymują się w wielu hotelach w miastach z których wyjeżdżają, co powoduje znowu wydłużenie czasu przejazdu.

Stan pojazdów: Nowe, klimatyzowane autobusy.
Koszt: $$
Przeznaczenie: długodystansowe

TRANSPORT PUBLICZNY

Bardzo tania forma przemieszczania się po miastach. Nie jest prawdą, że turyście nie mogą jeździć autobusami miejskimi. Warto znać kilka podstawowych zwrotów po hiszpańsku. Inaczej ciężko będzie dogadać się z kierowcą. Co ciekawe, autobusy nie mają żadnych oznaczeń, a oznaczeń przystanków również nie znaleźliśmy. Nie wiem skąd Kubańczycy wiedzą gdzie jadą i skąd odjeżdżają autobusy. Najlepiej obserwować mieszkańców. Widać gdzie zbiera się chmara ludzi.
Kupując bilet u kierowcy w Hawanie, nie byłem w stanie ogarnąć ile zapłaciłem. Dałem panu 1CUC, a pan wydał mi garść CUP-ów, z uśmiechem powiedział po hiszpańsku: „masz i jeźdź do woli”, być może źle zrozumiałem, ale coś w tym stylu 😉

Stan pojazdów: Wysłużone, nieklimatyzowane autobusy.
Koszt: $
Przeznaczenie: krótkodystansowe

WYNAJEM SAMOCHODU

Wynajem samochodu jest drogi. Moim zdaniem ma sens przy większej liczbie osób. Komfort podróży na pewno wzrasta. My nie zdecydowaliśmy się na ten krok. Moim zdaniem, jeżeli macie ochotę wynająć samochód, warto najpierw pojeździć trochę po Kubie i poznać ich styl jazdy. Jest zgoła inny niż w Polsce. Drogi są bardzo źle oznaczone i źle oświetlone, a na autostradach jest mnóstwo ludzi, którzy co rusz przez nią przechodzą, stoją na środku próbując złapać stopa, itd. Autostrada żyje swoim życiem. I bardzo ważne, pozostaje tylko mapa offline. O internecie póki co zapomnijcie.

Stan pojazdów: Wyglądały na zadbane.
Koszt: $$$$
Przeznaczenie: krótko i długodystansowe

POCIĄGI

Mam wrażenie, że pociągi z Kuby są gdzieś zakopane, może obok naszego złotego pociągu w Wałbrzychu. Przejeżdżaliśmy bardzo często przy torach, ale nigdy pociągu nie zobaczyliśmy. Dlatego ciężko jest coś na ten temat napisać.

Komentarze

2 odpowiedzi na „Transport na Kubie”

  1. […] Koszty przejazdów, znajdziesz w tym pości. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.