pieniadze_kuba

Pieniądze na Kubie CUC i CUP

pieniadze_kuba

Kuba swój system monetarny zbudowała w ciekawy sposób. Całość opiera się o wypuszczenie na rynek dwóch walut. Jednej dla biednych mieszkańców, tak zwane peso niewymienialne, oraz drugiej, głównie dla turystów i bogatszej części społeczeństwa, peso wymienialnego. Patrząc historycznie ma to swoje uzasadnienie. Po perturbacjach z USA, a później z ZSRR, władze Kuby musiały znaleźć sposób na finansowanie wojska i policji. Dzisiaj większość zarobków z turystyki jest przeznaczane właśnie na te cele.

Przejdźmy do waluty CUC | CUP:

waluta CUP i CUC

CUC – waluta dla turystów (po lewej) = w przeliczeniu, równa kursowi dolara amerykańskiego 1USD

CUP – waluta dla mieszkańców (po prawej) 1CUC ~ 24 CUP

Od razu Was uspokoję. Nie tak ciężko odróżnić jednej waluty od drugiej. To co należy bezwzględnie zapamiętać: CUC to pomniki, a CUP twarze. To wszystko. Jednym zdaniem: na Kubie bardziej wartościowe są pomniki, niż ludzie. Niestety to stwierdzenie zawiera w sobie sporo prawdy…

Ważne wskazówki:

  • Bardziej opłaca się zabrać walutę EUR lub inną, niż USD. Dolar amerykański jest obarczony dodatkowym 10% podatkiem przy wymianie.
  • Pamiętajcie! Kurs walut jest wszędzie taki sam, czy to na lotnisku, w kantorach czy bankach. Kursem walut steruje państwo. Nie dajcie się nabrać na lepsze przeliczniki.
  • Po wylądowaniu na lotnisku w Hawanie, po przejściu kontroli paszportowej i odbiorze bagażu, zaraz za bramkami znajdują się specjalne automaty do wymiany waluty na CUC. Potrzebny jest paszport!. Cały proces polega na zeskanowaniu paszportu, włożeniu do automatu obcej waluty i odbiorze CUC.
  • Uważam, że warto wymienić na lotnisku cały założony budżet. My niestety wymieniliśmy tylko połowę. Wymiana w banku w Cienfuegos zajęła 1,5h. Kolejki do banków i kantorów są ogromne, ponieważ stoją w nich również kubańczycy.
  • Sprawdzaj wydawaną resztę w lokalach usługowych, gastronomicznych, itp. szczególnie przeznaczonych dla mieszkańców. Zdarza się, że pobiorą CUC, a wydadzą resztę w CUP. Co jak się domyślacie nie jest opłacalne finansowo. Nam zdarzyło się to tylko raz, ale warto być czujnym.
  • Warto posiadać jak najdrobniej rozmienioną walutę CUC. Często lokale, czy kierowcy taxi, taxi collectivo, twierdzą, że nie mają pieniędzy, aby rozmienić.
  • W większości lokali gastronomicznych doliczana jest opłata za serwis w wysokości 10%.

 

To zasadniczo tyle, jeżeli chodzi o ważne wskazówki. Samą zasadę wydawania pieniędzy na Kubie szybko zrozumiecie. Wystarczy właściwie pierwsza transakcja. A potem? Potem należy oddać się odkrywaniu tego ciekawego kraju 🙂

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.