Dzisiaj trochę historii. Podróżując po świecie oczekujemy że wszędzie dogadamy się w języku angielskim. Żeby zrozumieć fenomen dominacji języka angielskiego w kontaktach interpersonalnych na świecie, trzeba się cofnąć aż do przełomu wieków XVI i XVII, kiedy to zaczął się prężnie rozwijać kolonializm angielski, w konsekwencji doprowadzając do tego, że Imperium Brytyjskie przez ponad 100 lat było największym imperium w dziejach ludzkości. W szczytowym okresie rozkwitu owego imperium, w latach dwudziestych XX wieku zamieszkiwało go blisko 500 000 000 ludzi, co dawało czwartą część ludności ziemi!
Anglicy na terenach swoich kolonii zaszczepiali swoje zwyczaje, prawo, tradycję oraz język angielski. Po zakończeniu II Wojny Światowej zaczął się rozpad Imperium Brytyjskiego, a ostatnim tego akcentem było oddanie pod władanie Chińczyków Hongkongu w 1997 roku. Imperium się rozpadło, ale język pozostał…
Mało tego, obecnie prężnie rozwija się na całym świecie, przy czym szacuje się ze obecnie językiem angielskim posługuje się 2 000 000 000 ludzi, a liczba ta dynamicznie się powiększa. Język angielski jest językiem urzędowym, w bardzo wielu krajach na całym globie. Bez pomocy tłumacza mogą się porozumieć obywatele takich krajów jak: Australia, Barbados, Bermudy, Botswana, Hongkong, Erytrea, Falklandy, Fidżi, Filipiny, Ghana, Gibraltar, Indie, Irlandia, Jamajka, Kamerun, Kanada, Kenia, Lesoto, Liberia, Malawi, Mauritius, Mikronezja, Namibia, Nigeria, Nowa Zelandia, Pakistan, Portoryko, Republika Południowej Afryki, Rwanda, Samoa, Szeszele, Sierra Leone, Singapur, Stany Zjednoczone Ameryki, Tanzania, Trynibad i Tobago, Uganda, Wielka Brytania, Zambia, Zimbabwe.
Jako ciekawostkę trzeba nadmienić że w Wielkiej Brytanii językiem urzędowym jest język angielski ale „de facto”, czyli nikt tego prawnie nie uregulował. Jest to jedna w wielu angielskich tradycji, do których tak bardzo są przywiązani mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Podsumowując język angielski został narzucony podbitym narodom jako język zwycięzców, a stał się językiem uniwersalnym na świecie.
Dodaj komentarz