Dzisiaj na łamach BezBiuraPodrozy relacja wprost z Kaszub. Bo kto powiedział, że podróże muszą być tylko zagraniczne? Polska też jest piękna, a szczególnie jak staje do góry nogami!! 🙂
Niełatwo jest wymyślić coś zaskakującego, co zadziwiłoby tłumy ludzi i wzbudziłoby przemożną ich chęć ujrzenia tego na własne oczy. W kaszubskim Szymbarku, w województwie pomorskim, a powiecie kartuskim, znaleźć można niezwykły skansen. Niezwykły głównie z powodu domku stojącego „do góry nogami”, chociaż nie jest to jedyny interesujący obiekt Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Znajdują się tu bowiem również repliki drewnianego budownictwa kaszubskiego, w tym replika drewnianego, typowo kaszubskiego kościoła, oraz ekspozycje tradycyjnych sprzętów użytku codziennego. Można zobaczyć tam m. in. tradycyjny piec chlebowy, mnóstwo dawnych narzędzi, których przeznaczenia możemy się dziś tylko domyślać, gigantyczną drewnianą skrzynię oraz wiele niezwykłych rzeźb i innych, nie spotykanych gdzie indziej eksponatów.
Spośród pozostałych obiektów na uwagę zasługuje zwłaszcza liczący ponad 240 lat Dom Sybiraka. Jest to drewniana chata zamieszkiwana niegdyś przez polskich zesłańców (XVIII w.) przeniesiona z miejscowości Zapleskino, położonej 360 km na północny wschód od Irkucka.
Uwagę przyciąga także oryginalny parowóz z doczepionymi wagonami typowego składu zsyłkowego na Syberię. Warto nadmienić, że w Szymbarku corocznie odbywa się Światowy Zjazd Sybiraków. Z kolei 6 grudnia, co roku, odbywają się w wiosce spotkania Mikołajów – głównie z Polski, chociaż zdarza się, że przybywają także delegacje z zagranicy.
Niegdyś w Szymbarku odbywały się spotkania z byłym prezydentem Lechem Wałęsą. Pamiątką z tych spotkań jest niewiarygodnie długi stół noblisty im. Lecha Wałęsy, na około 200 osób, ważący 6 ton, największy na świecie wykonany z jednego drzewa!
Drugim rekordowym eksponatem skansenu jest najdłuższa deska świata. Przynajmniej była ona rekordem do 17 maja 2009 r. Jest to deska o długości 36, 83m wycięta z liczącej 120 lat i 51, 2 m wysokości daglezji w 2002 roku. Eksponat ten trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Od 2009 r. tytuł ten przypadł desce znajdującej się w Wilkowie Nowowiejskim, długiej na 40, 815 m.
Dom ustawiony „do góry nogami” zbudowany został z drewna. To autentyczny unikat, będący zaprzeczeniem dotychczasowego budownictwa wraz z wszelkimi jego normami. Rzeczywiście stoi on „na głowie”, czyli na dachu i wraz z otoczeniem robi niesamowite wrażenie. Po wejściu do domku „błędnik wariuje” – jak twierdzą turyści licznych wycieczek tłumnie przybywających zobaczyć najbardziej niezwykły budynek.
Cały szymbardzki skansen posiada niezwykłą atmosferę, odróżniającą go od innych skansenów i zwykłych muzeów, dlatego wielu turystów deklaruje wyraźną chęć powrotu do tego miejsca.
Dodaj komentarz